Možná jste zarytí romantici, kteří ke svému štěstí potřebují obývat odlehlou samotu bez lidí. Nebo se chystáte s obytným přívěsem na cesty, kde nebudete v dosahu elektřiny? Obejdete se, ale úplně bez zdroje elektrického proudu? Někteří určitě ano, ale ruku na srdce většina z vás si to určitě představit nedovede, že si ráno neuvaří alespoň vodu na kávu.
Jednoduchým řešením do takových odlehlých míst je pořízení přenosné elektrocentrály nebo malého přenosného generátoru. Jsou vhodné na občasné použití, protože jejich provoz nepřesáhne dobu několik hodin. Na soukromé použití jsou dostačující. Napájení drobných elektrospotřebičů, které nemají velký odběr elektřiny, bez problému utáhnou. Na vás je abyste se rozhodli, k čemu všemu se chystáte centrálu využívat. Silnější elektrocentrály vám krátkodobě vám poslouží jako zdroj energii pro lednici, mrazák nebo domácí vodárnu.
Pokud budete chtít využívat elektrocentrálu pro celodenní práci, budete muset zvolit silnější dieslovou centrálu s třífázovým proudem. Tyto centrály jsou podstatně dražší než jednofázové. Záleží na vás, jestli dražší elektrocentrálu budete dostatečně využívat, aby pro vás finanční výdaj byl adekvátní.
Elektrocentrály pracují na různé druhy paliv. Najdete mezi nimi olejové, plynové a především benzinové a naftové. Benzinové centrály jsou nejčastěji používané právě v rekreačních objektech.
Cenové rozdíly prodávaných elektrocentrál jsou různé. Při výběru, ale nekoukejte pouze po těch nejlevnějších a zaměřte se na to, aby centrála byla vybavena kvalitním motorem. V případě, že to tak nebude, mohli by vám v budoucnu vzniknout problémy s naskočením centrály.
Při umístění centrály nezapomeňte, že musí být zajištěn přístup vzduchu pro chlazení, bezchybné sání motoru a odvod výfukových spalin.
Abyste nebyli rušeni hlukem z elektrocentrály, bude vhodné její umístění ve sklepě, garáži nebo technické místnosti.