Bez výhrad je možné čističku vzduchu doporučit lidem, kteří trpí alergií na prachové částice a na pyl. Čistička pomůže zejména těm, kteří žijí v oblasti se zvýšenou koncentrací prachových částic – to je např. část Moravskoslezského kraje – Ostravsko, průmyslová oblast železáren. Rizikové jsou i lokality, kde se zpracovává vápenec, např. Radotín u Prahy, atd. Takových míst je v republice stále mnoho, nezapomínejme ovšem i na centra velkých měst, kde se zejména v letním období zvyšuje koncentrace smogu. Ten představuje s rozvířeným prachem z městských ulic díky silnému automobilovému provozu pro alergiky doslova peklo. Život ve velkých městech neprospívá nikomu, koncentrace škodlivin tu mnohdy překračuje doporučené limity a na ně jsou nejcitlivější nejen alergici, ale i děti. Dětský organismus se neustále vyvíjí a je tudíž náchylnější na různé infekce vlivem oslabení imunitního systému.
Řada lidí se domnívá, že se každý pobytem ve znečištěném prostředí jaksi zocelí, že si na něj zvykne, a že se stane odolnějším. To je pochopitelně nesmysl, pobyt v takovém prostředí každého oslabuje a navíc se všechny tyto vlivy sčítají a mohou se později promítnout i ve formě vážné nemoci.
Co je to vlastně alergie na prach?
Samotná alergie na prach neexistuje, prach je totiž jen nositelem alergenu, kterým jsou roztoči. Ať už se jedná o průmyslový prach, např. z vápenky, nebo prach z ulice, případně prach v domácnosti na koberci a na nábytku. Prach je v podstatě velmi různorodá a pestrá směs drobných částeček minerálních a chemických látek, zvířecích a lidských chlupů, částí odumřelých tkání a různých druhů mikroorganismů včetně roztočů. Alergici ovšem reagují právě na zvýšenou koncentraci roztočů, takže alergie na prach je, zjednodušeně řečeno, alergií na roztoče.
Jak čistička vzduchu pracuje?
Jejím prvořadým úkolem je odchytit polétavý prach z ovzduší. Vždy záleží na kvalitě filtrů, které jsou uvnitř. Nejúčinnější jsou, známé i z vysavačů, tzv. Hepa filtry, které filtrují s účinností až 99 procent. Výrobek vždy musí mít také k dispozici údaj, jaký výkon poskytuje, tedy kolik krychlových metrů vzduchu za hodinu přefiltruje. Závisí to na práci ventilátoru a tady platí přímá úměra – čím výkonnější ventilátor a tím pádem vyšší objem vyčištěného vzduchu, tím hlučnější provoz čističky.
Čistička vzduchu zpravidla vyčistí sice jen jednu místnost v bytě, ale lékaři se spíš přiklání k docela obyčejné čističce vzduchu, než k pevné klimatizaci. Klimatizace totiž zhoršuje tzv. elektroiontové klima a na ně jsou velmi citliví staří a nemocní lidé, malé děti a astmatici. Ideální je pořídit čističku do ložnice pro kvalitní spánek, což zajistí lepší regeneraci organismu.