Organické minerály jsou lépe využitelné

Organické vazby minerálních a stopových prvků jsou lépe využitelné, snáze vstřebatelné, to je známo již řadu let. Zde je také odpověď na otázku, proč je lepší nekupovat minerály v tabletách v anorganických vazbách, ale raději využít přirozené rostlinné zdroje v potravě či potravinových doplňcích.

mořský písek

Jistě již někdy slyšeli o mořských řasách a jejich přínosu na lidské tělo, obsahují totiž velmi mnoho minerálů, z nichž některé mohou být v běžných průmyslově vyráběných potravinách a pokrmech ve sníženém množství. Platí to hlavně pro výrobky z bílé mouky (klasické housky či rohlíky) a pochutiny, do nichž se přidává mnoho bílého řepného cukru. Bohužel se totiž řada lidí řídí setrvačným návykem z minulých dob, kdy se (převážně za socialismu) na pultech obchodů celozrnné pečivo prakticky nevyskytovalo.

mušle a hvězdice

Jedním z prvků, který je potřebný pro budování buněčných tkání, a jehož nedostatek hrozí zvláště při konzumaci výše uvedené stravy, je křemík. Tento prvek je zapotřebí pro práci vnitřních orgánů, ale je také součástí buněk pokožky, vlasů, ochlupení, nehtů, zubů a kostí. Prvotní chronický nedostatek křemíku se objevuje v západní populaci poměrně brzy, všimněte si, že mnoho čtyřicátníků má již první šediny a hluboké obličejové vrásky, někdy dokonce náznaky stařecké povislé kůže.

Křemík v organické vazbě

Skvělý zdroj organického křemíku jsou například ovesné vločky a luštěniny, které je ovšem nutné předem namáčet, aby se z nich odstranily antinutriční látky. Velmi vydatný zdroj křemíku je také křemelina. Křemelina účinky Energie života potvrdila již před mnoha lety a kromě dodání křemíku poskytuje i detoxikační efekt.

Co to vlastně křemelina je? Jsou to velmi drobné skořápky jednobuněčných řas rozsivek, které se po miliony let usazovaly na oceánském dně, a po ústupu vodní masy zkameněly do podoby skalnatých útesů. Stále jde ovšem o organický křemík, nikoli např. oxid křemičitý.