Jaké teplo je v mobilní dřevostavbě
Takové, jaké si tam vytvoříte. Ale teď vážně, zimní měsíce nás nutí v mírné zeměpisné šířce platit obrovské částky za vytápění obytných prostor a právem můžeme závidět každému, kdo se v lednu navlékne do tenkých šortek, obuje sandály a vyrazí na obhlídku některého z ostrovů v Tichomoří. Mít nad hlavou palmový háj, sbírat kokosové ořechy a koupat se ve vyhřátém moři se každému z nás nepoštěstí a tak musíme uvažovat nad tím, jak si ty šortky obléknout alespoň doma u kamen.
Způsoby, jimiž lze vytápět byty a domy se liší v mnoha ohledech, ale jeden z nich přece jen není tak obvyklý a mnoho lidí se o něm vůbec nezmiňuje – vliv tepla na naše podvědomí. Naše duše totiž dobře rozeznává druhy tepla podle jejich zdroje a některé vnímá pozitivně, jiné až tak příjemně zase ne.
Příliš dobře na tom nejsou klasické radiátory oběhové soustavy, kde cirkuluje nemrznoucí směs. Radiátory vyhřívají místnost nevhodně, vysušují vzduch a příliš mnoho tepla uniká okenními tabulemi anebo stoupá přímo vzhůru, kde se zdržuje až u stropu, zatímco u země je výrazně chladněji. Podobně jsou na tom elektrické přímotopy instalované na stěnách. O něco lépe jsou na tom akumulační kamna. Všechny elektrické zdroje navíc vyzařují elektromagnetické pole a přispívají k elektromagnetickému smogu.
Nejlépe jsou na tom krby a krbová kamna. Teplo sálá více směry, především vpřed, takže se místnost rychle zaplní teplým vzduchem. Vzduchová hmota ohřívaná otevřeným plamenem také lépe působí na psychiku, uvolňuje stres, snižuje napětí, navozuje pocit bezpečí. Proto e také častokrát říká, že je dobře „u rodinného krbu“.
Celoročně obyvatelné mobilheimy mají možnost vytápět vnitřní prostory dřevem, a to velmi efektivně a se značnou úsporou financí. Uvažujete-li o pořízení takového bydlení, zařaďte do svých úvah i tento způsob ohřevu místností v zimním období.