Každý člověk, který potřebuje půjčku, tak hledá nejlevnější, nejlepší a nejideálnější možnost, jak si půjčit peníze a neprodělat na tom kalhoty. Jenomže toto téma je velice obšírné a celkově na něj musíme pohlížet jako na velice složitou komplexní tématiku, která v sobě ukrývá spoustu proměnných.
Proč už nejsou možné sto procentní hypotéky, když v minulosti existovaly? Existuje ještě někde 100% hypotéka?
Na dnešním trhu s bydlením je to opravdu jiné, než tomu bývalo v minulosti. Kdysi bývalo běžné, že jste získali třeba i plných sto procent z odhadu nemovitosti, ale takový systém je už dávno minulostí a to hned z několika důvodů.
Jedním z nich je ČNB. Důvod číslo jedna, na který si sice můžeme ztěžovat, ale stejně s tím nic neuděláme. Abychom jako celý stát nepřišli do krachu, podobně jako se tomu stalo v Americe, kde s tím bohužel měli nemilé problémy a spoustu lidí kvůli tomu zkrachovalo, se ČNB tomu všemu snaží vyvarovat a již několik let je předepsáno zákonné pravidlo, že tak vysoké úvěry se poskytovat nebudou.
Proč to banky dělají? A je tomu tak i v případě soukromých společností? Jak veškeré banky, tak i soukromé společnosti musí dodržovat zákonná nařízení a pravidla ČNB.
Kolik procent tedy můžete získat? Většinou se to pohybuje od 50 maximálně na 70%. Některé společnosti mohou poskytnout více, ale většina jich to nedělá. Proč tomu tak je? Základní pravidlo je jasné, kdyby banky a ostatní společnosti nadále poskytovaly plných sto procent, nezbyla by jim žádná finanční rezerva, proto by byly v ohrožení a jejich investice by tak nebyla výhodná.
A teď se vracíme zpátky na začátek článku, člověk, který si půjčuje, chce to nejlepší a nejvýhodnější pro sebe, jenomže banky chtějí mít záruku a hledí zase jenom samy na sebe, takže každý si vlastně plní vlastní potřeby. Něco mezi tím se nazývá hypotéka, kterou si můžete sjednat, ale plných sto procent stejně nezískáte, takže se s tím buďto smíříte, nebo si tento druh úvěru prostě nesjednáte.